Šel k jiné a mne opustil. Co s tím?

Jak se vyrovnat se zradou?

Všechno se zdá být stejné jako dřív. Vcházíte do bytu s nákupem tak, jako každý den, pohledem se potěšíte vaší společnou fotografií na zdi a vesele spěcháte dál do útrob bytu, aby jste už co nejrychleji byla v jeho náruči. Všechno se zdá být stejné jako dřív, ale není….

Je s jinou.

Je s jinou.

V bytě je nezvyklý klid a váš drahý vás očekává. Čeká na vás, ale jenom proto, aby řekl sbohem a spolu s několika zavazadly zmizel ve dveřích. Zmizel bez vysvětlení, bez omluvy a hlavně nečekeně. Ptáte se sama sebe proč… Proč odešel za jinou, když vy ho tolik milujete? Proč zahodil na zem tolik krásných chvil a okamžiků, které jste spolu sdíleli? Milujete a nenávidíte ho zároveň a ze všeho nejvíc chcete zničit tu, která vám ho sebrala.

Sliboval, že mě do smrti neopustí…

Hodiny, dny i týdny se zadají být nekonečné a nedají se ničím zaplnit. Každou minutu myslíte jen na něj, na to co bylo a už najednou není. Chodíte jako tělo bez duše a nic na světě vám nevykouzlí úsměv na tváři, zato slz jste vyplakala nepočítaně. Stále doufáte. Doufáte, že se vrátí, že pochopí, jak moc ho milujete a nechcete bez něj žít. Po pravdě, tento scénář nebývá příliš častý a pokud od vás odešel, na vás ani na společné budoucnosti mu nezáleželo. Už zkrátka není co zachraňovat, ale je důležité postarat se sama o sebe, popřípadě o děti a pokusit se žít nový a jiný život. Ano, rozumím vám, je to těžké….

Dokážu tu strašnou bolest a křivdu snést?

Nastal čas zvýšeného “zájmu” okolí, dobrých rad i škodolibých pomluv. Všechny tato slova ve vás jitří emoce a sráží vás znovu a znovu až na samé dno, ze kterého se snažíte zvednout. Všechny tyhle řeči kolem za čas utichnou, ale ty dotěrné myšlenky na něj se vás stále drží. Co asi tak dělá? Miluje ji vůbec? Vzpomene si někdy i na mě? Je s vámi všude, patří mu téměř každá vaše myšlenka, ať už jedete ráno do práce, nebo si večer čistíte zuby. Ptáte se sama sebe, kde se stala chyba, co jste udělala špatně, co udělal špatně on…. Chcete už mít klid, ale nejde to. Čas je naštěstí milosrdný a zhojí všechny bolesti a rány na duši. Ovšem nic není zadarmo a úplně jednoduché. I vy sama se musíte vzepřít destruktivním náladám a bojovat ze všech sil, aby jste se co nejdřív zase dokázala radovat a užívat života. Nenechte se svými myšlenkami zahnat do kouta a tam tiše trpět. Jestliže se o svého bývalého stále zajímáte a myslíte na něj, potom trauma přetrvává a vy jste ještě nedošla až na konec cesty k uzdravení. Někdy je dlouhá, jindy kratší, ale na její konec dojdete i vy, budete-li chtít.

Co dělat a čeho se vyvarovat…

Ne nadarmo se říká, že nešťastní llidé dělají nešťastné věci. V krizových obdobích nás vice ovládají emoce než zdravý rozum a tak si můžeme svých neuvážlivým jednáním uškodit. Rozhodně nejste první a bohužel ani poslední, kterou zradil muž, proto je možná lepší držet se několika osvědčených rad a tipů, pod které se jistě podepíše nejedna z žen…

Není dobré navazovat s novou ženou jakékoliv kontakty, škodit jí a nebo ji snad fyzicky napadat. Co se stalo mezi vaším partnerem a vámi se jí netýká a někdy vůbec nemusí být na vině. Jestliže ji budete jakkoliv obtěžovat, ve svém bývalém podpoříte ochranitelské chování k jeho nové lásce a celou situaci ještě zhoršíte. Toto platí dvojnásob, jestliže mate děti…

Svého bývalého nikde neočerňujte ani ho nehodnoťe. Časem by se mu všechno doneslo a celá situace by se mohla zhoršit ve váš neprospěch. Raději se se svými  bolestmi svěřte osobě, které můžete důvěřovat a která vás psychicky podpoří.

Hudba je mocná čarodějka a dokáže svými tony léčit, ale i prohlubovat deprese. Neposlouchejte tklivé písně, ani písničky, které vám budou bývalého muže připomínat. Raději si pusťte hudbu, která vám pozvedne náladu.

Odstřihněte se od něj jak to jen bude možné. Nesnažte se mu volat, psát, i kontakty ve “formálních záležitostech” omezte na minimum. Svému ex nezvedejte telefon a raději ho požádejte, aby v důležitých záležitostech napsal SMS, na kterou zareagujete podle vašeho uvážení. Vyhnete se tím nepříjemným pocitům a zjitřeným emocím.

Občasná samota léčí, to je prokázaná věc. Nepotačujte svůj hněv a bolest, vyjděte někam kde budete sama, nejlépe do přírody, kde se můžete v klidu vyplakat a nechat svůj hněv odeznít. Můžete na zem položit jeho fotografii a nahlas mu za všechno vynadat,  nebo naopak sama sobě, cítíte-li se provinile.

Přestaňte s prohlížením společných fotografií. Dejte je raději ze svého dosahu, nebo je nejlépe spalte očistným plamenem.

Naschvály nikam nevedou. Chcete se mu pomstít schůzkou s jeho kamarádem? To není dobrý nápad, muži jsou v těhle věcech k sobě loajální a váš ex stejně žárlit nebude, když odešel za jinou.

Ujasněte si, co je důležité a co ne. Vy se trápíte, vy máte zlost, ale on ne, on už řeší zcela jiné, nové emoce. I když je to k vám nespravedlivé, jste to právě vy, kdo má problém s nezpracovanými emocemi ze zklamání. Pokud toto neuděláte, budete to zase jen vy, kdo bude stále dokola padat na kolena.

Děti jsou důležité. Nevtahujte je do vašich sporů, které jim ubližují a kterým často ani nerozumí. Stojí vám za to z dítěte tvořit zbraň i štít v prohrané bitvě?

Nelze hodnotit a srovnávat dvě lidské bytosti. Ona není stejná, horší a nebo lepší než vy. Je jiná. Srovnávání vás nepotěší a snažit se ji napodobit je nemožné, leckdy i naivní. Každá lidská bytost je jedinečná a tak přistupujte i sama k sobě. Být sama sebou, smířená a vyrovnaná se vými přednostmi i nedostatky činá každou ženu krásnou a také šťastnou.

Máte starch, že ta strašná bolest nepřejde?

Chcete stále lpět na minulosti? Nechcete odpustit jemu ani sobě a stále v sobě přiživovat ten pocit marnosti a ukřivděnosti? Budete se donekonečna trápit a nedovolíte sama sobě být krásnou a šťastnou ženou, ke které si nova láska najde snadno cestu?

Mějte prosím na paměti, že zamilovat se může každý a láska často přijde ve chvíli, kdy ji nečekáme. Nemáme právo někoho vlastnit, ani lásku nikdo nemůže garantovat až do nejdelší smrti. Tak jak přichází, může i odejít a ke kvalitnímu vztahu je zapotřebí dvou lidí… Jestliže odešel, potom především proto, že ze vztahu odešla i láska. Na výběr je vždy z více možností. Můžete se cítit provinile, zažívat pocity rozhořčení, promarněného času, ale i pocity nekonečné sebelítosti. Nebo můžete za tuto nemilou skutečnost poděkovat, vzít si z ní poučení a vděčnost za to, že vás všechna ta příkoří posílila a dodala vám zkušenosti a odolnost i v jiných sférách života. Vše bylo tak, jak mělo být a vy můžete s klidem nechat minulost za sebou a směle se vydat do pomyslných vod oceánu života.

Dočetla jste až sem a stále tvrdíte, že bez něj nelze žít?

Sama vidíte, že to není pravda…. I přese všechno, žijete dál, žijete jak nejlépe umíte, přes všechnu tu bolest a trápení zkrátka  žijete dál. Můžete žít, jak si sama přejete, splnit si to, po čem jste vždy toužila, ale nikdy jste k tomu neměla odvahu ani čas. Váš čas na všechno nyní přichází. Nemusíte tropit okaté hlouposti ani se uzavírat před světem. Jen se dívejte do budoucnosti a buďte otevřená novým výzvám a příležitostem.

Komentáře jsou vypnuty.